2019.12.20 godz. 13:11 Lubań, Dolnośląskie

Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat i 6 m-cy

Wyjaśnienie sytuacji

Syn otrzymał karę bezwzgl. pozb. woln. 2 lat i 6 m-cy. Czy jest możliwe skorzystanie z warunkow. zawieszenia kary, jeśli uzyskał by 2 razy odroczenie jej wykonania. Oprócz tego wyroku ma jeszcze inny tj. 12 m-cy pozb. wolności , kara ta jest war.zawieszona na okres 3 lat. Czy podstawą do wniosku o odroczenie wykon. karny , a także do późniejszego wniosku o warunkowe jej zawieszenie może być to, że syn od 2010r. leczony jest psychiatrycznie - schizofrenia paranoidalna, w tym okresie 6 razy był w szpitalu psychiatrycznym i leczy się nadal przyjmując leki.Ma z tego tytułu rentę?.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Karolina Wyspiańska

Opole, Opolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2020 21:17

Zgodnie z art. 150 kkw Sąd obligatoryjnie odracza wykonanie kary pozbawienia wolności w przypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie tej kary na okres trwania przeszkody. Za ciężką chorobę należy uznać taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać jego życiu lub zdrowiu. Istotnym jest pozyskanie w tym temacie opinii biegłego. W przypadku warunkowego zawieszenia kary odroczonej, jest ono możliwe tylko, gdy orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza roku, na co wskazuje art. 152 kkw.