2021.11.28 godz. 18:04 Wrocław, Dolnośląskie

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, otrzymałam wezwanie do uzupełnienia braków formalnych w pozwie rozwodowym. W piśmie tym wezwano do "uzupełnienia braków formalnych na piśmie w 2-ch egzemplarzach pozwu przez: - uzupełnienie pkt 2 pozwu..... - sprecyzowanie pkt 3 pozwu..." Czy to oznacza, że mam w dotychczasowym pozwie wpisać brakujące elementy i odesłać poprawione dwa egzemplarze pozwu, czy też powinnam napisać jedynie pismo, w którym odniosę się do wymaganych przez sąd braków? Z poważaniem

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lut 2023 15:58

Wezwanie w formie e-mail, zgodnie z kpc nie stanowi skutecznego doręczenia.
Tak Nie

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Cze 2022 14:16

Dzień dobry. Pozew składa się do Sądu z odpisem dla strony przeciwnej. Odpis to po prostu bliźniacza wersja pisma wraz ze wszystkimi załącznikami, którą Sąd dostarczy stronie przeciwnej. W zależności od tego ile osób znajduje się po stronie pozwanej, tyle odpisów musi Pan złożyć. Zgodnie z tym co Pan napisał, wystarczy dosłać jeden odpis wraz ze wszystkimi załącznikami. Każdy wniosek wymaga uzasadnienia, więc jeżeli wniosek o zwolnienie z kosztów i ustanowienie pełnomocnika nie został uzasadniony to należy to zrobić.

Zmodyfikowano dnia: 12 Cze 2022 16:18
Tak Nie

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Kwi 2022 11:14

Co do punktu 1. składa pan oryginał pisma wraz z załącznikami oraz odpis (czyli kopię) pisma wraz z kopiami załączników. Ilość odpisów musi odpowiadać liczbie osób występujących w charakterze stron w sprawie. Strony w postępowaniu są zawsze dwie (w sprawie cywilnej - powód i pozwany albo wnioskodawca i uczestnik), ale po każdej stronie może występować więcej niż jedna osoba. Co do pkt 2. prawdopodobnie nie uzasadnił pan konieczności zwolnienia od kosztów i przyznania pełnomocnika tym, że nie jest pan w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku koniecznego dla utrzymania siebie i rodziny.