2024.03.14 godz. 09:27 Gdańsk, Pomorskie

Wezwanie pod rygorem pominięcia a art.103 § 3 k.p.c

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Już wiem, że "wezwanie. stawiennictwo osobiste obowiązkowe pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań" oznacza, że stawić się nie muszę i nic mi z tego powodu nie grozi, ale dlaczego na drugiej stronie tego samego wezwania straszą mnie art.103 § 3 k.p.c (sąd może, niezależnie od wyniku sprawy, włożyć na tę stronę obowiązek zwrotu kosztów w części wyższej, niż nakazywałby to wynik sprawy, a nawet zwrotu kosztów w całości)? To muszę się stawić czy nie muszę? Za nieusprawiedliwione niestawienie mogę otrzymać jakąś karę finansową czy nie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Maj 2024 18:10

Dzień dobry. Z powodu niestawiennictwa grozi - cytuję - "pominięcia dowodu z zeznań". Kolejna sankcja jest właśnie podana w art. 103 § 3 KPC. To właśnie może być pewnego rodzaju kara. Z wyrazami szacunku