2020.11.03 godz. 22:32 Niemodlin, Opolskie

Co zrobic w tej sytuacji?

Wyjaśnienie sytuacji

Wiam , w czerwcu tego roku nagle zmarła moja mama a we wrześniu tata. Tata kilka tygodni przed śmiercią sporządził u notariusza testamen i przepisal cały swój majątek najstarszej wnuczce ( mojej corce).Wnuczka obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii gdzie mieszka i uczy sie . Jest zameldowana w mieszkaniu które należało do obojga rodziców, jest tam zameldowany mój brat ( nie mieszka tam od 18 lat )i ja też jestem zameldowana. Poza mną i bratem jest jeszcze drugi brat który jest wymeldowany. Bracia nie zgadzają się z wolą testamentu ale żadne kroki prawne nie zostały podjęte. Dowiedział się że brat który jest tam zameldowany chce wynajac mieszkanie po rodzicach. Czy ma do tego prawo ? Ja i moja córka nie zgadzamy się na wynajem. Okazało się także że brat był wspolwlascicielem konta bankowego taty na którym były oszczędności taty . Czy brat może dysponować całym kontem po śmierci taty czy jakaś część z konta bankowego wchodzi w skład majątku zapisanego w testamencie? Dodam że mamą nie pozostawiła po sobie testamentu . Mam nadzieję że dobrze opisałam sytuację. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lis 2020 10:57

Dzień dobry, jeśli córka została powołana do całości spadku to również do środków znajdujących się na koncie bankowym - w całości jeśli były to wyłącznie środki należące do ojca. Brat nie ma prawa wynająć mieszkania, gdyż obecnie córka jest jego właścicielem i tylko ona ma prawo dysponować swoją własnością. Meldunek jest pojęciem administracyjnym tylko na potrzeby ewidencji. Nie skutkuje jakimkolwiek prawem do dysponowania nieruchomością. Pozdrawiam serdecznie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)