2022.07.24 godz. 22:54 Lublin, Lubelskie

Potrzebuje pomocy w sprawie darowizny

Wyjaśnienie sytuacji

Więc tak zacznę od tego że chodzi tu o darowiznę mieszkania ale nie wiem jak mamy się za to zabrać. Moja ma mieszkanie nie jest za mężna ma 6 dzieci razem ze mną.Ja i mój jeden brat mieszkamy w nim przez ten czas w mieszkanie wsadziłem dużo pieniędzy bo jak do niego przyszedłem mieszkać to nie nadawało się do mieszkania nie miał wszędzie nawet bieżącej wody wszystko zrobiłem są ale niestety się trochę zadłużyłem. W tej chwili mam komornika mama chce przepisać na mnie mieszkanie ale nie wiem jak najlepiej to zrobić żeby komornik go nie zajął. Brat ma stopień niepełnosprawności

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Górka

Cieszyn, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lip 2022 10:36

W przypadku przeniesienia na Pana własności mieszkania, istnieje ryzyko, że komornik będzie prowadził z mieszkania egzekucję, jeśli nie posiada Pan innego majątku i dochodów, które pozwolą na spłatę całego zobowiązania. Darowizna w takim wypadku jest dość ryzykowna. Egzekucja będzie możliwa niezależnie od tego, czy otrzyma Pan mieszkanie w drodze darowizny, dożywocia, czy umowy sprzedaży. Można zastanowić się nad testamentem - wówczas stanie się Pan właścicielem mieszkania dopiero po śmierci mamy. To dobre rozwiązanie o ile do tego czasu uda się spłacić zobowiązanie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)