2020.11.21 godz. 12:04 Tychy, Śląskie

Windykacja czy mogę napisać pismo o przedawnienie sprawy i jak to wygląda.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, pisze w sprawie mojego zadłużenia, zadłużenie dotyczy braku biletu z 2010 roku data tytułu wykonawczego to 2010.10.13 a data klauzuli wykonalności to 2011.09.08. Nie dostawałam żadnych upomnień listownych, nie wiem jak rozmawiać z panią komornik ponieważ nie znam się na prawie. Z tego co wyczytałam po tylu latach mogę wnieść pismo o przedawnienie długu tylko nie wiem czy tak to faktycznie prawnie wygląda i jak potoczy się dalej sprawa. Zastanawiam się nad zajęciem egzekucyjnym, dlaczego szefowa ma im zapłacić pieniądze skoro i tak zabierają mi z konta. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Paweł Stępniak

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Mar 2021 12:29

Dzień dobry, w tej sytuacji musi Pani rozważyć złożenie powództwa o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności do sądu. Zdecydowanie zalecam powierzenie sporządzenie tego typu pisma prawnikowi, bo nie jest to łatwe, a likwidując taki tytuł i tak zaoszczędzi Pani więcej pieniędzy niż zapłaci za usługę prawnika. Jednocześnie już własnymi siłami może Pani napisać pismo do komornika o wstrzymanie egzekucji. Proszę powołać się na okoliczność przedawnienia długu; być może komornik wstrzyma dalsze czynności do czasu rozpatrzenia powództwa. Pozdrawiam