2022.04.20 godz. 21:23 Gdynia, Pomorskie

Odmowa mandatu.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. 1 marca uległem wypadkowi drogowemu na motorze (rondo). Podczas tego zdarzenia tylko ja zostałem poszkodowany- złamałem nogę. Nikt poza zmną nie brał udziału Byla karetka i policja. Prawie po dwóch miesiącach zostałem wezwany na komisariat gdzie dostałem mandat za spowodowanie wypadku. Odmówiłem przyjęcia mandatu sprawa trafi do sądu. Czy mam szansę na anulowanie mandatu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Cze 2022 17:24

Jeśli jest Pan jedynym uczestnikiem zdarzenia i spowodował Pan on zagrożenie tylko i wyłącznie dla siebie nadal może Pan odpowiadać za wykroczenie z art. 97 kodeksu wykroczeń. Co zaś się tyczy sprawy sądowej, jeśli uważa Pan że zdarzenie było spowodowane przyczyną zewnętrzną (np. dziura na drodze) to jak tylko wniosek o ukaranie wpłynie do sądu, a sprawie zostanie nadana sygnatura akt, może złożyć do sądu wniosek o umorzenie postępowania.