2020.04.08 godz. 16:15 Poznań, Wielkopolskie

Szukam odpowiedzi :)

Wyjaśnienie sytuacji

Witam 16 lat temu dostałem wyrok w zawieszeniu 2/5 +grzywna, grzywna uiszczona po wyroku, okres próby bez żadnych nowych 'Przygód' bo to był błąd młodości :( i mam pytanie z 2 podpunktami 1) czy zatarcie wyroku zostało przeprowadzone jeśli tak to po jakim okresie? 2) chodzi o wniosek Esta i lwot do USA tam jest pytanie czy kiedykolwiek było się karanym, czy mogę napisać że nie skoro w rejestrze jestem wymazany? ? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2020 21:57

Dzień dobry, zgodnie z art. 107 k.k. Pana skazanie uległo zatarciu z mocy prawa po okresie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (5 lat + 6 miesięcy). Kara grzywny ulega zatarciu po upływie roku od jej wykonania. Zatem nie widnieje Pan w KRK i w świetle prawa jest Pan osobą niekaraną. Jednak oba wnioski zawierają sformułowania "czy kiedykolwiek byłeś aresztowany, karany" i na tak zadane pytanie powinno się odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Podkreślam, że organy USA nie mają możliwości wglądu w akta spraw, mogą się posiłkować jedynie zaświadczeniami z KRK - a w nich jest Pan "czysty".