2023.12.15 godz. 12:45 Gdańsk, Pomorskie

Pożyczka dla znajomego bez umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, 2,5 roku temu pożyczyłem swojemu znajomemu ponad 900 zł, jednak od tego czasu nie oddał ani grosza i nie odpowiada na wiadomości. Niestety nie sporządziłem żadnej umowy, ale całą korespondencję z nim i ustalenia pożyczki mam na Facebooku. Pożyczka była w kilkunastu "transzach", wszystkie były w formie przelewu na które mam potwierdzenia, niestety były to przelewy na telefon. I moje pytanie jest, czy jest jakikolwiek sens zgłaszać sprawę do sądu jeśli nie było umowy i jedyny dowód to rozmowa na Facebooku? Czy mam jakiekolwiek szanse odzyskać pieniądze? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Gru 2023 13:50

Dzień dobry, jeżeli jest Panu znany adres znajomego proszę wysłać mu wezwanie do zapłaty. Później może Pan jak najbardziej wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę. Nie znam dokładnej treści korespondencji pomiędzy stronami, jednakże tak, taka rozmowa może być dowodem na udzielenie pożyczki.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)