2021.09.14 godz. 21:37 Płock, Mazowieckie

Podatek od spadku do kiedy?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. 23.03.2021r. zmarł mój tata. W spadku zostawił nieruchomość na której stoi dom mieszkalny, samochód. W internecie jest zapisane że do 6 miesięcy po śmierci trzeba przyjąć spadek u notariusza bądź w sądzie i złożyć zeznanie podatkowę w urzędzie żeby nie zapłacić podatku a inne źródła mówią że z chwilą przyjęcia spadku mamy 6 miesięcy czyli np. rok po śmierci i wtedy 6 miesięcy złożenie zeznania podatkowego żeby uniknąć zapłaty. Jestem za granicą i nie mam możliwości przyjazdu do Polski w tej chwili. Moje pytanie brzmi, która wersja jest prawdziwa i jak to wygląda z tymi terminami?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2021 10:32

W ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jeśli Pan tego nie zrobi w tym terminie to z mocy prawa nabywa spadek. Jeśli nie zamierza Pan odrzucać spadku po ojcu, to spokojnie formalności związane ze stwierdzeniem nabycia spadku tj. wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku lub sporządzić poświadczenie dziedziczenia u notariusza można załatwić po 6 miesiącach. Przepisy nie regulują terminu do którego należy dokonać powyższe czynności. Zdarza się nie rzadko że stwierdzenie nabycia spadku jest przeprowadzana po kilku a nawet kilkunastu latach
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)