2022.11.17 godz. 22:33 Sławno, Zachodniopomorskie

Umowa dożywocia

Wyjaśnienie sytuacji

Witam . Babcia mojego męża chce przekazać mu dom Umowa dożywocia . Czy ja jako żona jestem również wpisana w akcie notarialnym jako współwłaściciel czy tylko mąż jest pisany jako jedyny właściciel nieruchomości ? Zaznaczam ze z mężem nie posiadamy rozdzielności majątkowej .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2022 10:33

Co do zasady nabyta przez jednego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej nieruchomość w zamian za dożywocie ze wspólnie osiąganych dochodów wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Umowa dożywocia jest umową odpłatną. Jeśli jej koszty będą pochodziły z majątku wspólnego, to nieruchomość przekazana przez Babcię wejdzie do majątku wspólnego. W akcie notarialnym będzie tylko mąż.