2021.07.06 godz. 19:40 Częstochowa, Śląskie

Mieszkanie i spłata

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Będę brać rozwód. Posiadam mieszkanie, które zakupiłem na kredyt, kredyt jest na mnie oraz mieszkanie. Kredyt został wzięty przed zawarciem małżeństwa oraz mieszkanie było zakupione również przed zawarciem małżeństwa. Żona domaga się spłaty jej. Czy jest to zgodne z prawem? Kredyt jest spłacany z mojego konta, ona nie jest wpolwlascielem. Czy ma jakieś prawo do mojego mieszkania?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lip 2021 11:11

Dzień dobry, co do zasady nieruchomość stanowi Pana majątek osobisty, również spłata kredytu obciąża Pana. Jednak Pana żona może żądać rozliczenia spłaty kredytu za okres waszego małżeństwa. Przypominam, że uzyskiwane wynagrodzenie stanowi majątek wspólny, z którego dokonywał Pan spłat kredytu na swój majątek osobisty. Zatem żona nie m spraw do Pana mieszkania, ale może zadać spłaty z tytułu nakładów z majątku wspólnego na Pana majątek osobisty. pozdrawiam.