2019.09.26 godz. 14:08 Warszawa, Mazowieckie

zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Brat otrzymal darowizne od rodzicow w postaci dzialki Pierwsza zmarla mama pozniej ojciec Niestety po smierci ojca okazalo ze sie bardzo zadluzyl w zwiazku z tym zdecydowal odrzucic spadek wobec tego ze spadku praktycznie nie ma zostaly same dlugi Czy moge sie domagac zaplaty zachowku ? czy do obliczenia substratu wlicza sie te dlugi chociaz nikt ich nie zaplacil?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Wrz 2019 16:42

Zakładam, że nastąpiło dziedziczenie ustawowe (żadne z rodziców nie pozostawilo testamentu) i że Pani oraz brat są jedynymi możliwymi spadkobiercami. Bazując na wskazanych danych, zdaje się, że przysługuje Pani zachowek zgodnie z art. 1000 par. 1 kodeksu cywilnego. Pożądane byłoby jednak uwzględnienie dalszych danych m.in. co do daty darowizny i śmierci rodziców, szczegółów darowizny (czy z majątku wspólnego małżonków), czy istnieją dalsi spadkobiercy (zstepni brata). Jeśli chodzi o długi spadkowe, to ich wartość odejmuje się od aktywów spadku (bez znaczenia jest to, czy je uregulowano).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)