2023.10.20 godz. 09:08 Częstochowa, Śląskie

Pozew o zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam brat zalozyl mi sprawe o zachowek po zmarlej mamie. Mama zmarla w tym roku w kwietniu.najpierw ma byc sprawa spadkowa. Otrzymalam pismo, gdzie bratu bedzie nalezec sie 1/3 spadku, tata jeszcze zyje. Ja otrzymalam dom w darowiznie w roku 2014. Brat ma sluzebnosc do konca zyc. Wiem, ze bede musiala brata splacic. Ale na tym placu został w roku 2015 pobudowany moj dom.Czy brat dostanie rowniez czesc mojego povudowanego domu. Czy jesli bedzie staral sie o zachowek to bede miala go pozniej prawo wymeldowac i chciec aby sie zrzekl po tym wszystkim majatku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2023 10:07

Substratem zachowku będzie wartość darowizny a zatem tego, co stanowiło darowiznę. Jeśli zbudowała Pani kolejną nieruchomość, ona nie będzie brana pod uwagę. Ustanowienie służebności osobistej nie wyłącza prawa do zachowku a zatem brat będzie mógł wnosić o zachowek pomimo służebności. Wartość tej służebności pomniejsza wartość zachowku. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie - mogę Panią reprezentowań. E-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)