2023.02.02 godz. 23:50 Iława, Warmińsko-mazurskie

Spadek po synu i bracie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam brat zmarl i zostawil dom ze spisanym testamentem notarialnym na drugiego brata, czy ja siostra i mama mozemy starac sie o zachowek albo o co kolwiek? Dziekuje pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2023 13:45

dzień dobry. Zgodnie z art. 991 kc zachowek należy się żonie, dzieciom lub rodzicom. Na tym zamyka się grono osób, które mogą wnosić o zachowek. Jeśli zmarły miał żonę i dzieci, to one w pierwszej kolejności są uprawnione do zachowku. Przy braku żony i dzieci, uprawnionymi do zachowku są rodzice.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)