2024.06.13 godz. 19:19 Kalisz, Wielkopolskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chce sprzedać ziemię rolną, gmina zrobiła plan zagospodarowania przestrzennego i mogę ją sprzedać drożej jak ziemię rolną. Niestety siostra i matka planują domagać się zachowku. Gospodarstwo otrzymałem w akcie darowizny 12 lat temu, ciążyła na nim hipoteka prawie 300tys. Mam pytanie jak będzie liczona wartość gospodarstwa? Czy po cenie za jaką bym sprzedał ziemię czy według szacunkowej ceny GUS? Z jakiego dnia biorą ceny czy z dnia śmierci spadkodawcy czy na dzień w którym złożono do sądu wniosek o zachowek? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Cze 2024 09:42

Dzień dobry Na potrzeby zachowku, zgodnie z art. 995 § 1 Kodeksu cywilnego - "Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku." Trzeba zatem ustalić jaka była wartość gospodarstwa 12 lat temu i odjąć od tego obciążenie hipoteczne. Następnie ustalić np. jakiej części gospodarstwa odpowiadała ta uzyskana wartość. Tę część trzeba by wycenić na dzień ustalania zachowku, w oparciu o ceny rynkowe. Z wyrazami szacunku