2024.02.12 godz. 12:23 Świecie, Kujawsko-pomorskie

Umowa użyczenia i koszta

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chcę zawrzeć z kolegą umowę użyczenia działki pod cele budowlane. Nieodpłatnie. Czy użyczający ponosi jakiekolwiek koszty z tego tytułu? Czy taką umowę trzeba gdzieś zgłosić? Jakie koszta mogą pojawić się po mojej stronie - biorcy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Lut 2024 10:02

Dzień dobry, niestety jest mało informacji na temat samej transakcji. Jak się okazuje rozliczanie umowy użyczenia na gruncie przepisów podatkowych nie jest zawsze transparentne i może budzić wątpliwości. Przychody z tytułu umowy użyczenia traktowane są, jako przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń, które co do zasady stanowią przychód podlegający opodatkowaniu po stronie biorącego w użytkowanie. Zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 e-mail agnieszka@kancelaria-uranin.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)