2021.07.22 godz. 17:13 Warszawa, Mazowieckie

zrzeczenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

witam, chcę zrzec się spadku po ojcu, ale mieszkam za granicą i nie mogę w najbliższym czasie pojechać do Polski, jak mogę to zrobić? (ojciec zmarł 3 m-ce temu) oraz, czy żona i moje dorosłe dzieci też muszą zrzec się tego spadku by nie dziedziczyć długów ojca. Wdzięczny za pomoc, Marek

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lip 2021 12:33

Może Pan złożyć listownie oświadczenie o odrzuceniu spadku - do Sądu w okręgu którego zmarł ojciec. Uprzednio należy dokonać opłaty w wysokości 100 zł na rachunek bankowy Sądu i załączyć potwierdzenie dokonania przelewu do oświadczenia. Następnie jako spadkobiercy wchodzą do gry Pana dzieci, dla nich liczy się od nowa 6 miesięczny na termin na odrzucenie spadku. Z uwagi na to że dzieci są dorosłe, procedura jest taka sama jak w przypadku Pana - oświadczenie do Sadu + opłata 100 zł.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)