2021.03.23 godz. 17:39 Oława, Dolnośląskie

Kupno działki przed ślubem

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chcemy kupić z dziewczyną (bez ślubu aktualnie) działkę budowlaną. Nieruchomość ma zostać zakupiona w 100% z pomocą rodziców, moje pieniądze zostaną wydane na początki budowy domu, a na resztę weźmiemy z dziewczyną kredyt. Na logikę ja powinienem zostać właścicielem bo środki na działkę są od moich rodziców, lecz dziewczyna również chce być współwłaścicielem, by uniknąć jakichkolwiek późniejszych problemów prawnych w razie teoretycznego rozwodu. Sytuacja dość abstrakcyjna, ale chcemy mieć ewentualnie jakiś pogląd w ramach negatywnego scenariusza stąd pytanie, jak rozegrać tą sytuację?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Mar 2021 18:14

Jeśli zamierza Pan uczynić swoją dziewczynę współwłaścicielką nieruchomości to proszę pamiętać, że w przypadku rozstania lub rozwodu trzeba będzie dokonać rozliczenia takiego majątku (spłaty przez któregokolwiek z właścicieli albo sprzedaży nieruchomości). Oczywiście, to czarny scenariusz ale może się wydarzyć - proszę o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji. Drugą kwestią jest temat podatku od darowizn - skoro otrzymuje Pan środki od rodziców to należy to zgłosić do US, aby uniknąć zapłaty podatku. Pańska dziewczyna obecnie jest osobą obcą pod względem podatku i tutaj trzeba będzie zapłacić
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)