2020.04.11 godz. 11:46 Kwidzyn, Pomorskie

Rejonizacja komornicza

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat rejonizacji komorniczej. Słyszałam, że działają w obrębie sądu apelacyjnego. Sąd w Grudziądzu podlega pod sąd apelacyjny w Toruniu, czy komornik może przyjąć sprawę z województwa gdańskiego? Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tej kwestii. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2020 11:11

Komornicy działają na obszarze swojego rewiru, tj. właściwości tego sądu rejonowego, na obszarze którego mają siedzibę swojej kancelarii. Mogą działać poza rewirem, jeśli wierzyciel dokona wyboru komornika ( a nie zwróci się do właściwego według rewiru), ale taki wybór jest ograniczony właśnie obszarem właściwości sądu apelacyjnego oraz rodzajem spraw ( nie można wybrać w taki sposób komornika do prowadzenia egzekucji z nieruchomości). Tyle że nie ma sądu apelacyjnego w Toruniu, sąd w Grudziądzu to apelacja gdańska.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)