2023.01.26 godz. 12:00 Płock, Mazowieckie

Dziedziczenie majątku całkowitego

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja jeżeli nie jest sporządzony testament a jedno z małżonków umiera. Małżonkowie nie posiadają dzieci. Mam na myśli dom który jest własnością męża oraz samochody które są własnością męża a także Wspólna działka. Kto w takim przypadku dziedziczenia jeżeli nie ma Testamentu jeżeli jedno z małżonków umrze?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2023 13:23

Dziedziczą małżonek (1/2) i rodzice zmarłego (po 1/4 każdy). Jeśli rodzic/e nie żyje/ą, wtedy w jego/ich miejsce jest powołane do dziedziczenia rodzeństwo zmarłego w częściach równych (art. 932,933 kodeksu cywilnego). Kwestia co wchodzi w skład majątku spadkowego i jak go podzielić jest przedmiotem odrębnego postepowania o dział spadku. Najpierw należy pozyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (wniosek do sądu) lub akt poświadczenia dziedziczenia (u notariusza). W razie dalszych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam. r.pr. Wojciech Górny.