2022.02.07 godz. 13:10 Warszawa, Mazowieckie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam . Chciałabym się dowiedzieć ponieważ mama ma jedną 1/6 udziałów mieszkania oraz jest reszta współwłaścicieli jednak jednen współwłaściciel ma pół mieszkania plus 1/6 udziałów . Mieszkanie jest po zmarłym bracie mama opiekowała się 4 lata bratem i czy przy sprzedaży mieszkania mama ma pierwszenstwo wykupu czy ten właściciel co ma większą część udziałów ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2022 13:49

Dzień dobry! Nie spotkałem się z rozwiązaniami uprawniającymi jednego ze współwłaścicieli rzeczy (nieruchomości) nabytej w drodze spadku do prawa pierwszeństwa wykupu (nabycia). Najczęściej sytuacja rozwiązuje się w ten sposób, iż rzecz dzielona jest fizycznie, sprzedawana przez wszystkich współwłaścicieli albo przejmowana na własność przez jednego z nich z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych. Jeśli przejęciem prawa własności nieruchomości jest więcej niż jeden współwłaściciel wtedy najprawdopodobniej zadziała zasada wolnego rynku - kto da więcej, ten nabędzie resztę udziałów.