2020.09.22 godz. 14:03 Białystok, Podlaskie

Czy?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałabym się dowiedzieć w pewnej kwestii. Moj brat (nie żyje od ponad 2 lat) przyszly na adres taty listy z jakiejś firmy ze musi opłacić zalegly rachunek za telefon i siec komórkowa chyba oddala im ten dlug, tzn. Nie wiem jak to tam działa. I teraz pytanie... Bo dzwoniłam do tej firmy i raz jedna Pani mowi inaczej, inna inaczej. Czy jeżeli brat nie miał ani zony ani dzieci to ten dlug może przejść na siostrę zmarłego??

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Wrz 2020 14:17

Jeśli nie miał ani dzieci ani żony, to dziedziczą rodzice, jeśli jedno z rodziców nie dożyło jego śmierci, to udział jego przechodzi na rodzeństwo. Więc jeśli Pani rodzice żyją, to oni odziedziczyli spadek, jeśli go nie odrzucili. Proszę też pamiętać, że teraz nabywa się spadek z dobrodziejstwem inwentarza, tj. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi do wartości czynnej spadku. Jeśli więc w spadku były tylko długi, to warto firmie windykacyjnej odpisać, że wobec ujemnej wartości spadku brak jest odpowiedzialności spadkobierców za ten dług