2020.11.13 godz. 20:40 Mostowo, Mazowieckie

Testament

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Chciałabym się zorientować w pewnej sprawie. Otóż mój tata dostał w spadku mieszkanie od obcej osoby. Mianowicie przyjaciela Mojego dziadka. W pierwszym testamencie mieszkanie zostało zapisane innej osobie, z rodziny, natomiast w drugim mojemu tacie. Do czego zmierzam, oba testamenty nie zostały zabezpieczone notarialnie. Wobec tego tata dostał wezwanie na sprawę do sądu 1 grudnia gdzie ma się stawić, gdyż pojawiła się osoba, która chce podważyć ten spadek. Jak się bronić w takiej sytuacji? Jak to prawnie wygląda, czy mogą Go pozbawić tego spadku? Na jakiej podstawie? Czy nie mogą mu tego już zabrać, co zostało przypisane? Proszę o informację w tej sprawie jak najszybszą.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lis 2020 10:29

Dzień dobry, sąd na rozprawie będzie badał ważność testamentu. Wady testamentu zostały one opisane w art. 945 kc. Sąd będzie również badał, który z testamentów został sporządzony później. Jeśli sąd orzeknie, że testament ma wady i stwierdzi jego nieważność oznacza to, iż tato nie będzie mógł dziedziczyć na podstawie tego testamentu. Pozdrawiam serdecznie.