2020.05.22 godz. 18:09 Częstochowa, Śląskie

Brak możliwości przedłużenia umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Chcialabym uzyskać informacje na temat nieprzedłużenia umowy o pracę. W firmie jest Prezes i dwóch Kierowników. Zostało mi 3 tyg do zakończenia umowy, kierowniczka nie potrafiła podać mi podać konkretnego powodu dlaczego nie będę mieć przedłużonej umowy, wymyślała bardzo błahe odpowiedzi, które nawet nie miały bytu, co było potwierdzona przez współpracowników. W końcu padły z jej ust słowa, że od samego początku mnie nie akceptowała i nie lubiła i była nagatywnie nastawiona do mnie i nie chce już mnie tutaj. Czego nigdy nie okazywała. Nie było żadnych zastrzeżeń w trakcie 3 miesięcznego okresu próbnego, co dla mnie jest niezrozumiałe i uważam, że nie w porządku wobec mnie, czyli pracownika. Dodam również, że potrafiła zawołać osoby z innej zmiany żeby powiedziały czy chcą ze mną pracować, oczywiście ich odpowiedź była negatywna, chociaż to nie z tymi osobami pracuje na zmianie i praktycznie nie mam z nimi kontaktu. Kierowniczka również nie bywa ze mną na zmianie ale słucha innych osób i wypowiedziami ich się kieruje, co zresztą potwierdziła. Kierowniczka ewidentnie szuka dziury w całym i chce mnie zwolnić. Chciałabym dowiedzieć się czy to co robi jest zgodne z prawem i czy ma prawo tak postępować?? Prezes Firmy został powiadomiony, natomiast jest sceptycznie nastawiony do całej dziwnej sytuacji. Niestety spodziewam się, że stracę pracę. Proszę o szybką poradę. Jest to dla mnie bardzo trudna sytuacja, pozdrawiam, Marta

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Wołczkiewicz

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Maj 2020 15:01

Jeżeli umowa jest na okres próbny lub na czas określony - pracodawca nie ma obowiązku "przedłużać" umowy. Umowa ulega rozwiązaniu zgodnie z terminem wskazanym w umowie. Czy są jakieś podstawy do walki - moim zdaniem - trudno tu sformułować roszczenie, chyba że wykazane by zostało nierówne traktowanie, dyskryminacja, mobbing - co jednak nie powoduje, że umowa zostałaby popisana lub "przedłużona".