2023.10.11 godz. 12:00 Garwolin, Mazowieckie

Śmierć dłużnika

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałabym uzyskać informację na temat zadłużenia, moja mama nie żyje od4 lat zostawila za sobą nie spłacone zadłużenie (25tys teraz ) po 4latach przyjechal windykator i twierdzi że najbliższą rodzina musi spłacić zadłużenie czyli córka bo miała w darowiznie napisane że mama jest u niej na dozywociu czy tak jest faktycznie czy można coś z tym zrobić. Moja sytuacja finansowa jest bardzo zła czy ten widykator może wystąpić do komornika o zajęcie mojego konta. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Paź 2023 12:10

Długi po zmarłym podlegają dziedziczeniu. Sposobem na uwolnienie się od długów zmarłego jest odrzucenie spadku w ustawowym terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania informacji o powołaniu do spadku (w Pani sytuacji od dnia śmierci). Jeśli nie złożyła Pani stosownego oświadczenia, konieczne jest uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie (przed sądem). Jeśli było prowadzone postępowanie spadkowe, konieczne jest ustalenie czy spadkobiercy nabyli spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)