2023.02.21 godz. 12:27 Łuków, Lubelskie

Alimenty dla Dorosłych

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałabym uzyskać z pomocy i dowiedzieć się czym mój brat może żądać ode mnie alimentów. Mam 27 lat i 5 rodzeństwa.Z jednym z braci nie utrzymuje żadnych kontaktów. Brat ma problemy z alkoholem przez co nie pracuje.2 razy zdarzyło się że wylądował w szpitalu psychiatrycznym bo udał że sobie coś zrobi . Teraz straszy nas że poda nas do sądu o alimenty bo niby leczy się psychiatrycznie i nie może podjąc pracy i nie ma środków na życie. Jak wygląda to ze strony prawnej ? Dziękuje za pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2023 14:05

Szanowna Pani, zgodnie z art. 128 k.r.o. obowiązek dostarczania środków utrzymania (obowiązek alimentacyjnych) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W stosunku do rodzeństwa zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeśli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego i jego najbliższej rodziny.