2021.06.10 godz. 08:06 Kraków, Małopolskie

Spadek mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałabym zapytać o poradę, otóż tata posiadał mieszkanie własnościowe niestety zmarł, bez testamentu aktualnie wszyscy znajdujemy się zagranica. Mama nasza poinformowała Nas ze mieszkanie chce przepisać na siebie ponieważ chce nim zarządzać i karze nam podpisać jakiś papier twierdząc ze to nie jest zrzeczenie się ani nic tylko jakby jej przekazanie bo bez tego nic nie może zrobić w jakiś urzędach, dwójka rodzeństwa podpisała jednak ja przez przeszłość nie wierze mamie i nie chce jej tego podpisać. Proszę mi powiedzieć czy w takiej sytuacji mama może obejść prawo i zrobić coś bez mojej

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Agata Polotzek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Cze 2021 09:49

Dzień dobry, w terminie sześciu miesięcy od dowiedzeniu się o śmierci Pani ojca ma Pani prawo przyjąć lub odrzucić spadek. Takie oświadczenie może Pani złożyć u notariusza lub przed Sądem. Po upływie sześciu miesięcy przyjmuje pani spadek. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy stwierdzić nabycie spadku, a następnie przeprowadzić dział spadku (wówczas podejmowana będzie decyzja o ewentualnym darowaniu swojego udziału na rzecz innego spadkobiercy). W przypadku dalszych pytań zachęcam do kontaktu. Adwokata Agata Polotzek