2024.02.21 godz. 21:51 Rzeszów, Podkarpackie

rzeczenie się dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałabym złożyć w sądzie wniosek o zrzeczenie się dziedziczenia za życia mojego ojca. Niestety z moim ojcem nie mam kontaktu, nie wiem gdzie przebywa. Czy mogę bez jego złożyć taki wniosek?. Chce złożyć taki wniosek ponieważ wiem iż mój ojciec robił długi, boje się że moze mnie o alimenty posadzić jak nie będzie miał z czego żyć. Boje się też że jak umrze nie dowiem się na czas że odszedł i przejdą długi na mnie. Proszę o pomoc. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Pozdrawiam serdecznie Karolina Ptoszek.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lut 2024 08:15

Zrzeczenie się dziedziczenia to umowa pomiędzy przyszłym spadkodawcą i spadkobiercą. Zawierana jest w formie aktu notarialnego, a zatem sąd nie jest właściwy do rozpoznania takiego wniosku. Po śmierci ojca może Pani odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania informacji o powołaniu do spadku (informację taką może Pani uzyskać np kilka lat po śmierci ojca i to od tego momentu rozpocznie swój bieg termin 6 miesięcy).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)