2021.03.24 godz. 13:11 Chojnice, Pomorskie

Podział majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałam się poradzić w sprawie rozwodu. Żona mojego brata strasznie go traktuje. Między innymi nastawiła dzieci przeciwko niemu, ubliża mu, wyrzuciła go z sypialni, zabrała mu wszystkiego pieniądze z konta i generalnie wszytko dąży do tego ze raczej go zostawi. Na niego w wieku 18 lat rodzice przepisali dom gospodarstwo i dużo ziemi. On boi się ze ona przy rozwodzie będzie chciała spłaty połowy majątku Itd. Czy jest możliwość zabezpieczenia się jakoś prawnie przed tym? Dodam ze bratowa po ślubie dostała dopisana (jezeli dobrze to okresliłam) do tego majątku. Proszę o poradę. Pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Mar 2021 15:11

Dzień dobry! Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie to żona Pani brata stała się współwłaścicielką nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa (jest wpisana do księgi wieczystej) - w takiej sytuacji, gdy dojdzie do rozwodu może domagać się także podziału majątku małżeńskiego. W praktyce jednak wiąże się to z koniecznością skierowania oddzielnej sprawy o podział majątku albowiem sąd zajmujący się rozwodem (sąd okręgowy) bardzo rzadko zajmuje się kwestiami związanymi z ustaniem majątkowej wspólności małżeńskiej. W razie pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu.