2022.05.28 godz. 16:31 Kęty, Małopolskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałam zapytać o "zachowek". Czy jeżeli ojciec za życia przepisze dom na na osobę fizyczną to czy prawowici spadkobiercy (dzieci) mają prawo od tej osoby domagać się zachowku? Nie dostając po śmierci nic innego.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Maj 2022 11:05

Tak. Co do zasady dzieci i małżonek mają prawo do zachowku. Istotne jest jednak to na kogo ojciec przepisze. Jeśli to nie będzie jeden ze spadkobierców i minie 10 lat od darowizny, to nie będzie to podlegało uwzględnieniu. Ojciec może jeszcze sporządzić umowę dożywocia. Ona wyłączy zachowek.