2022.10.24 godz. 11:53 Ruda Śląska, Śląskie

LICENCJA SPRZEDAŻ

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chciałbym prowadzić sklep internetowy z motywami popularnych bajek i filmów. -Czy mogę sprzedawać reklamując się, że w moim asortymencie sprzedażowym posiadam produkty z motywem bajek i filmów? -Czy aby było to legalne wystarczy, że moje produkty będą posiadały licencje? -Czy mogę z hurtowni oraz innych źródeł nabywać towar bez licencji do prowadzenia takiego sklepu? Kto musi zadbać o to by przedmiot posiadał licencje tylko producent czy również osoba, która sprzedaje?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2022 21:54

Przede wszystkim umieszczając cokolwiek w Internecie, a zwłaszcza na stronie swojego sklepu, to Pan jest odpowiedzialny za to, aby odbywało się to zgodnie z prawem. Jeśli coś jest chronione prawem autorskim, to za ich naruszenie będzie się Pan musiał liczyć z konsekwencjami. Co istotne przedmioty te nie muszą być chronione prawem autorskim w prawie polskim. Może to być równie dobrze prawo np. francuskie (np. Asterix), belgijskie (smurfy) czy amerykańskie (bajki disneya).