2020.10.06 godz. 19:55 Żory, Śląskie

Zmiana właściciela mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość zmiany właściciela mieszkania gdy osoba żyje. Chodzi o to że babcia ma mieszkanie własnościowe zakupione na siebie, spisała testament na mnie, ale wiem, że osoby w kolejności dziedziczenia mogą starać się o zachowek. Poniesienie kosztów wpisania aktu o dozywociu nie jest teraz dla mnie osiągalne. W związku z tym czy jest możliwość zmiany właściciela mieszkania w księdze wieczystej, że będę jedynym właścicielem? Babcia jest świadoma osoba, zdrowa i chciałaby abym nie miał problemów z rodziną po jej odejściu. Bardzo prosze o informacje.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2020 15:56

Dzień dobry, w przedstawionej sytuacji niestety tylko umowa dożywocia mogłaby Pana uchronić przed ewentualnym roszczeniem o zachowek. Umowa darowizny, podobnie jak dziedziczenie testamentowe, przed takim skutkiem Pana nie uchroni. Zmiana właściciela nieruchomości nie może się w tej sytuacji odbyć bez odpowiedniej umowy zawartej przed notariuszem (darowizny, dożywocia lub sprzedaży). Można ewentualnie rozważyć wydziedziczenie spadkobierców w testamencie, jeśli są ku temu podstawy, ale to też rozwiązanie, które rodzi później spory sądowe odnośnie zasadności wydziedziczenia. Pozdrawiam.