2021.08.27 godz. 14:07 Ziębice, Dolnośląskie

Dom jednorodzinny przepis

Wyjaśnienie sytuacji

Witam,chciałbym się dowiedzieć jak można zrobić przepisać dom w trakcie budowy. Mam partnera nie mamy ślubu i budujemy dom razem,on ma dzieci dorosłe z pierwszego małżeństwa. Jak zrobić żeby jego dzieci nic nie miały do tego domu co budujemy w razie śmierci i żeby nie domagały się spłaty . Partner zostawił im swój dom. Jak mozemy to zrobić gdzie się udać i załatwić sprawę

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sie 2021 15:19

Dzień dobry, w tej sytuacji w przypadku darowizny dzieci nadal będą mogły się domagać zachowku. Stąd należy rozważyć umowę dożywocia. Taka umowa także jest zawierana przez notariuszem, jest opodatkowana (PCC) i wymaga konkretnych ustaleń co do świadczenia wzajemnego od nabywcy nieruchomości względem zbywcy (kwestia dożywotniego utrzymania zbywcy nieruchomości). Ze względu na to, że jest uznawana za umowę odpłatną, to nie uwzględnia się jej przy zachowku. Pozdrawiam, adw. Michał Filec