2023.07.19 godz. 08:49 Zduny, Wielkopolskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda w sprawie zachowku ponieważ dostane w spadku po rodzicach dom. Mam 3 rodzenstwa i czy mogą się upomnieć o zachowek i jak to wygląda procentowo czy jak. Dodam ze wszystkie remonty w domu robiłem ja i mam wszystkie faktury co im się należy a czego ja moge się spodziewać. Pozdrawiam szymon

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lip 2023 11:18

dzień dobry, tak jak najbardziej przysługuje im prawo do zachowku. Co do zasady zachowek przysługuje w wysokości 1/2 udziału, który by odziedziczyli. Przykładowo jeśli Państwa jest trójka udziały wynosiłyby po 1/3 czyli zachowek przysługuje w 1/6. Na substrat zachowku składają się dwa elementy. Po pierwsze wartość całego majątku spadkowego, a po drugie wartość pewnych składników majątkowych, którymi spadkodawca zadysponował jeszcze za życia. Oczywiście może Pan odliczyć od tej wartości kwotę poniesionych ulepszeń i nakładów.