2020.04.22 godz. 10:11 Poznań, Wielkopolskie

Opdpowiedzialność członka zarządu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda odpowiedzialność "szeregowego" członka zarządu, który nie ma możliwości samodzielnego reprezentowania firmy? Jak to wygląda w przypadku upadłości itp? Czy jeżeli dana osoba nie składała żadnego podpisu po zaciąganiem zobowiązań itp to jej odpowiedzialność jest pełna czy w jakimś stopniu ograniczona ? Zarząd składa się z 3 osób - Prezes (samodzielne reprezontowanie) Wiceprezes (samodzielne reprezentowanie) oraz Członek Zarządu (brak możliwości samodzielnego reprezentowania)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Kwi 2020 22:44

Jeśli chodzi o spółkę z o.o. to okoliczność, że dany członek zarządu spółki nie miał możliwości samodzielnego jej reprezentowania tylko łącznie z innym członkiem zarządu lub prokurentem nie ma żadnego znaczenia dla jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki opartej na art. 299 ksh. Również nie ma znaczenia fakt że taki członek zarządu nie składał podpisu pod zaciąganiem zobowiązań przez spółkę. Jedyne warunki zwolnienia członka zarządu z odpowiedzialności za długi spółki w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku spółki zawiera art. 299 par. 2 ksh.