2022.06.09 godz. 18:54 Katowice, Śląskie

Umowa zlecenie - wypowiedzenie umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam! Chciałbym wypowiedzieć umowę zlecenie, ponieważ praca nie przypadła mi do gustu, jednak z treści umowy wynika, iż będę musiał ponieść odpowiedzialność za szkodę: "1. Każda ze Stron może rozwiązać niniejszą umowę za 7 dniowym okresem wypowiedzenia. 2. Jeśli Zleceniobiorca rozwiąże umowę za wypowiedzeniem bez ważnego powodu, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę na zasadach ogólnych (...)" Czy to oznacza, że za wypowiedzenie umowy będę musiał zapłacić karę umowną? Jest to praca w hurtowni farmaceutycznej

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Cze 2022 19:26

Dzień dobry. Kara umowna to osobna klauzula w umowie i nie można założyć że istnieje, gdy postanowienia umowy wprost na to nie wskazują. Natomiast, w przypadku wypowiedzenia umowy zlecenia bez ważnych powodów istnieje możliwość powstania szkody. Wówczas zobowiązany będzie Pan do jej naprawienia. Jednak pomiędzy wypowiedzeniem bez ważnych powodów a szkodą musi zachodzić związek przyczynowy, tzn. szkoda musi być następstwem wypowiedzenia umowy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)