2020.09.23 godz. 09:35 Wrocław, Dolnośląskie

Eksmisja

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chciałbym zasięgnąć informacji odnośnie możliwości eksmisji konkubiny zamieszkującej moje mieszkanie wraz z nieletnim dzieckiem (3 lata), a nie posiadającej żadnych praw do lokalu. Jedynym właścicielem lokalu (mieszkanie własnościowe) jestem ja. Konkubina wprowadziła się 3 miesiące temu. Ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Czy możliwa jest jej eksmisja bez perypetii prawnych (tzw z dnia na dzień) i czy kwestia dziecka bądz jej tymczasowego zameldowania u mnie nie urudnia czegokolwiek w sprawie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2020 11:30

Dzień dobry, niestety w świetle prawa nie może Pan tak po prostu wyrzucić konkubiny z mieszkania chyba, że wyprowadzi się polubownie. Eksmisją zajmuje się Sąd, proces jest niestety długotrwały. Dodatkowo jeśli osobą eksmitowaną jest małoletni przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego i do czasu wyznaczenia takiego lokalu przez gminę nie można przeprowadzić eksmisji, z wyjątkiem sytuacji kiedy matka jest właścicielem innej nieruchomości i może się do niej przeprowadzić. Pozdrawiam serdecznie.