2021.10.18 godz. 13:50 Grójec, Mazowieckie

Własność majątku.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałbym zasięgnąć porady prawnej w następującej sytuacji. Mojej żonie, moja teściową chce przepisać działkę (tylko na moją żonę, na mnie już nie). W niedalekiej przyszłości chcemy się budować na tej dzialce(wspólny kredyt na dom). Moje pytanie brzmi :jakie prawo do domu będę miał po ewentualnym rozwiedzeniu się z małżonką?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2021 18:15

Mając na uwadze zasadę mówiącą, że to co jest trwale związane z nieruchomością stanowi własność właściciela nieruchomości właścicielem całego domu będzie Pana małżonka. W razie rozwodu będzie miał Pan roszczenie o rozliczenie nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty żony. W uproszczeniu będzie to równowartość połowy samego domu pod warunkiem, że kredy będzie spłacany ze środków podchodzących z majątku wspólnego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)