2023.11.29 godz. 17:27 Przemyśl, Podkarpackie

Zadatek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chciałem kupić mieszkanie na kredyt 2% , podpisałem umowę przedwstępna i byliśmy dogadani, zamówiłem usługę u Pani rzeczoznawcy o wykonanie operatu. Przy pomiarach wyszło iż jest o 11 metrów kwadratowych mniej niż w księdze wieczystej i akcie notarialnym. Sprzedający twierdzi że nic nie wie, w niedziele zrobiliśmy debatę co z tym fantem zrobić początkowo podpisałem aneks do umowy z niższą kwotą ale cena była tylko wartości 2 metrów kwadratowych. Czy mogę domagać się zwrotu zadatku podwojonego (taki zapis w umowie) z winy sprzedającego ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2024 17:54

Dzień dobry, Różnica 11 metrów kwadratowych to jest znacząca różnica. W moim przekonaniu, można argumentować, że gdyby do umowy nie doszło, to jest to z winy sprzedającego, który wprowadził Pana w błąd. Różnice pomiędzy dokładną powierzchnia mieszkania, a jej opisem w KW mogą nie raz się różnić - w szczególności jeżeli mowa o rynku wtórnym, a co za tym idzie różnych zmianach dokonywanych przez poprzednich właścicieli. Jednak różnica 11 metrów kwadratowych jest znaczącą różnicą, która pozwala na stwierdzenie, że opisany przedmiot sprzedaży jest zupełnie inny niż w rzeczywistości. Pozdrawiam,