2023.07.30 godz. 19:48 Warszawa, Mazowieckie

postępowanie spadkowe/dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałem przeprowadzić procedurę spadkową/dziedziczenia po zmarłym ojcu. Notariusz po obejrzeniu dokumentów stwierdził, że tylko sąd jest w stanie to rozwiązać. Powody: 1. W akcie zgonu, który przyszedł z USA, jako małżonka figuruje ojca wieloletnia przyjaciółka/partnerka, mimo że oficjalnie ojciec jest(był w tym czasie) w związku z mamą. Wychodzi na to, że wg prawa polskiego popełnił bigamię. Ojciec zmarł w grudniu 2019r., jego partnerka zmarła ok rok później, żyje jej syn z poprzedniego małżeństwa. 2. Jako miejsce urodzenia ojca w akcie zgonu z USA jest Urzędów, i tak zostało to przepisane do polskiej transkrypcji. Natomiast w akcie urodzenia ojca figuruje Urzędów-Góry. Czy sąd może rozwiązać ten problem na zasadzie sprostowania, jeśli złożę wniosek w tej sprawie?. Czy też muszę złożyć zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia(przestępstwa?) bigamii? Co jest sensowniejsze, prostsze ? Problemem jest oczywiście pkt 1-szy, drugi jest do sprostowania, gdyż w roku 2016 Urzędów otrzymał prawa miejskie i taką nazwę przyjął, natomiast Urzędów-Góry zostały oddzielone od Urzędowa(miasta) i zostały wsią o nazwie Góry w gminie Urzędów.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lip 2023 20:00

Sytuacja skomplikowana, ponieważ zgodnie z prawem wszystkie związki małżeńskie w chwili jego śmierci pozostają ważne, aż do chwili unieważnienia jednego z nich. Konieczne jest zatem unieważnienie tego drugiego, o ile po drodze nie wydarzył się rozwód z pierwszą żoną oczywiście. Co do aktów stanu cywilnego, sprostować je może urząd