2021.09.07 godz. 14:27 Katowice, Śląskie

Alimenty a umowa o pracę

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chciałem się dowiedzieć czy jeśli płace alimenty na dziecko na bieżąco, plus spłacam zadłużenie również regularnie wobec tego samego dłużnika to czy w przypadku podpisania przeze mnie umowy o pracę, komornik zajmie mi cześć jaką może, czy zostawi minimalną. Ewentualnie czy jest jakaś możliwa ugoda, abym mógł pracować, nie oddając minimalnego wynagrodzenia a nadwyżkę spłacać.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Wrz 2021 15:58

Szanowny Panie egzekucja z świadczeń alimentacyjnych stanowi wyjątek, wobec czego komornik nie pozostawi Panu kwoty minimalnej. Jeżeli chodzi o potracenia alimentacyjne, nie obowiązuje zachowanie kwoty wolnej od potrąceń, a potrącenie jest możliwe do wysokości 60 % wynagrodzenia po odliczeniach składkowo-podatkowych.