2023.03.22 godz. 12:52 Kraków, Małopolskie

Mam kilka pytań

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałem zapytać czy matka przy zapisaniu domu za opiekę dożywotnią jednemu z dzieci( w tym przypadku mojemu bratu) ma ona obowiązek powiadomić resztę swoich dzieci o tym i czy mają oni obowiązek być przy takim zapisie u notariusza? Jeśli nie muszę być, to czy w takim przypadku należy mi się coś po śmierci matki czy jestem całkowicie pominięty w dziedziczeniu czegokolwiek?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Mar 2023 20:28

Właściciel danej rzeczy (nieruchomości) swobodnie rozporządza swoim majątkiem, a zatem nie musi być Pan obecny przy spisywaniu umowy dożywocia. Jeśli faktycznie jest to umowa dożywocia, wyłącza ona prawo do zachowku po śmierci Pana Mamy. Co do spadku, jeśli Mama będzie miała inny majątek wchodzący do masy spadkowej, będzie on podlegał dziedziczeniu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)