2021.12.28 godz. 15:22 Wrocław, Dolnośląskie

Witam. Czy, jako kupujący dom z działką mogę odstąpić od podpisania umowy przyrzeczonej (lub przenieść na inny termin) w momencie, gdy strona sprzedająca nie przedstawi notariuszowi (oraz mnie) wszystkich wymaganych dokumentów?

Wyjaśnienie sytuacji

Jakie przysługują mi wobec tego prawa, gdy sprzedający nie będzie mógł przekazać mi domu w terminie określonym w umowie przedwstępnej? Jakie istnieją inne możliwości załatwienia sprawy? Nadmieniam dodatkowo, że termin ten zbiega się z terminem ostatecznego opuszczenia przeze mnie lokalu w który przebywam obecnie. Pozdrawiam. Andrzej

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Gru 2021 10:05

Dzień dobry, nie ulega wątpliwości, że sprzedający powinien przedstawić wszystkie niezbędne do zawarcia umowy przyrzeczonej dokumenty. Jeżeli tego nie robi, to oznacza to, że nie wywiązuje się on z umowy przedwstępnej.W przypadku, gdy nie minął jeszcze termin do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, należałoby wyznaczyć sprzedającemu kolejny termin do dostarczenia tych dokumentów. Po bezskutecznym upływie tego terminu, będzie Pan mógł m.in. od umowy odstąpić oraz domagać się zwrotu dwukrotności zadatku (art. 394§1 k.c.), chyba że umowa przedwstępna reguluje te kwestie w inny sposób.Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)