2024.06.27 godz. 08:08 Września, Wielkopolskie

Nieprzestrzeganie kodeksu pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Czy jako pracownik mogę złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym z powodu braku przestrzegania kodeksu pracy? Dokładnie chodzi o to że od kilku miesięcy chodzę na zmiany nocne i schodząc z nocki muszę przyjść na zmianę popołudniową lub też ze zmiany popołudniowej na zmianę dzienną. Jest to praca na ochronie ale dni odpoczynku dostaje na przykład po tygodniu/dwóch. Proszę o wyjaśnienie Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Jedynak

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Cze 2024 08:58

Tak, zgodnie z art 55 par 1 ze zn. 1 kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym, tj bez wypowiedzenia w sytuacji gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika. Co więcej , w takim wypadku przysługuje pracownikowi odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, z zastrzeżeniem że w przypadku umowę o pracę na czas określony odszkodowanie przysługuje za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej niż za okres wypowiedzenia.