2023.10.18 godz. 15:32 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Umowa najmu okazjonalnego

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Czy jeśli podpisaliśmy umowę najmu okazjonalnego i nie była ona podpisana przez notariusza czy jest ona ważna? Jeśli tak to co zrobić w przypadku gdy chcielibyśmy zrezygnować z tego mieszkania ze względu na to, że sąsiedzi uprzykrzają nam życie a informacje jakie uzyskałem to czy właścicielka się zgodzi to wtedy będziemy mogli dopiero zrezygnować

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 12:39

By umowa najmu okazjonalnego była ważna i zawarta zgodnie z prawem, powinna spełniać przynajmniej kilka wymagań. Musi ona m.in. mieć formę pisemną, ale niekoniecznie w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że strony transakcji nie muszą podpisywać jej w obecności notariusza. Jego pomoc jest jednak konieczna, ponieważ najemca powinien stawić się osobiście w kancelarii notarialnej celem podpisania niezbędnych oświadczeń. One powinny bowiem przybrać kształt aktu notarialnego. Stanowią wymagane załączniki do umowy, decydując o okazjonalnym charakterze najmu.