2023.02.11 godz. 20:26 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, czy jest jakiś przelicznik jeżeli chodzi o podział darowizny w postaci 24 hektarow? Tata dostał darowiznę od rodziców 40 lat temu. Dziadek nie żyje ponad 20 lat, babcia zmarła w listopadzie 2022r. W rodzinie jest sześć osób wliczając w to tatę. Jedna siosta taty jest niepełnosprawna w stopniu znacznym( opiekuje się nią tata). Ile należy sie rodzeństwo jeżeli wszyscy wystallpili by po zachowek do taty ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2023 21:35

Jeśli darowizna została dokonana na co najmniej 10 lat przed otwarciem spadku, to nie uwzględnia się jej przy ustalaniu wysokości zachowku, a także obdarowany nie ponosi odpowiedzialności za roszczenie o uzupełnienie zachowku.