2022.11.02 godz. 16:11 Dobczyce, Małopolskie

Czy moje dzieci mogą przejąć majątek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, czy jest szansa na przeprowadzenie spadku na moje dzieci w sytuacji gdy testament mojej matki wskazuje że dziedziczą po niej dzieci które zostały mi odebrane? Matka chciała zmienić testament już parę razy, jednak ze względu na chorobę nie zdążyła, czy więc w tej sytuacji dawne dzieci dalej dziedziczą to co jest w testamencie ( sprawa wygląda tak iż kompletnie nie kontaktują się ze mną, nie licząc jednego syna który na wieść o spadku zaczął nakłaniać mnie do wizyty u notariusza, dzieciaki kompletnie nie interesowały się zmarłą, w odróżnieniu do moich obecnych dzieci, które były przy niej

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lis 2022 17:08

Dzień dobry, Jeśli istnieje testament i jest on ważny, to dziedziczenie powinno nastąpić na podstawie testamentu, zgodnie z wolą spadkodawcy (testament ma pierwszeństwo przed ustawą). Jeśli mama jedynie nosiła się z zamiarem zmiany/odwołania testamentu, ale tego nie zrobiła to pozostaje on w mocy. Spadkobiercy ustawowi, którzy na skutek istnienia testamentu dostają mniej/nie dostają nic w spadku mogą wystąpić do spadkobierców o zachowek. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu.