2019.12.07 godz. 17:05 Katowice, Śląskie

ekwiwalent za urlop

Wyjaśnienie sytuacji

witam czy pracownikowi przysluguje ekwiwalent za urlop ktory nie wykorzystal do 30 wrzesnia za rok 2018. czy to sie juz przedawnilo i nalezy mu sie tylko ekwiwalent za bierzacy rok ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Katarzyna Jarosz

Krosno, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Gru 2019 21:09

Witam, pracownikowi należy udzielić urlopu za rok ubiegły do 30 września roku następnego. Nie udzielenie w w/w terminie może narazić pracodawcę na odpowiedzialność. Na marginesie dodam, iż aby zachować ten termin możliwe jest rozpoczęcie wykorzystywania zaległego urlopu najpóźniej 30 września. Urlop zaległy za rok 2018 nie przedawnił się i jeżeli kontynuowane jest z pracownikiem zatrudnienie należy mu go udzielić w naturze. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłaca się pracownikowi jedynie w przypadku zakończenia z nim stosunku pracy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)