2022.04.11 godz. 13:08 Poznań, Wielkopolskie

Jakie występuje przedawnienie?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Czy sprawa Sądowa zainicjowana 12.02.2018 , więc przed wejściem nowej ustawy (9.07.2021), przedawnia się 12.02.2021 czy 31.12.2021 ??

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Kwi 2022 13:33

Dzień dobry, zakładam, że pytanie zmierza do tego czy dojdzie do przedawnienia w toku postępowania sądowego. Proszę zwrócić uwagę, że regulują to przepisy art. 123 i 124 Kodeksu cywilnego. Wszczęcie postępowania przed sądem cywilnym zatrzymało bieg przedawnienia i będzie ono biegło na nowo dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania, więc nawet jeśli sprawa trwałaby np. pięć lat, to nie będzie mowy o przedawnieniu roszczenia w jej toku (o ile oczywiście nie doszło do przedawnienia już wcześniej). Pozdrawiam, adw. Michał Filec